Od początku epidemii Covid-19, czyli od początku 2020 roku w Polsce obowiązuje formalne zawieszenie obowiązku składania wniosków upadłościowych przez podmioty, u których wystąpił stan niewypłacalności. Pomimo zawieszenia obowiązku dłużnicy składają wnioski tak, jakby zawieszenie upadłościowe już zostało uchylone.

NIEWYPŁACALNOŚĆ PODMIOTY – 30 DNIOWY TERMIN NA ZŁOŻENIE WNIOSKU

U każdego podmiotu może wystąpić stan niewypłacalności. Może być to zarówno spółka kapitałowa, spółka osoba, jednoosobowy przedsiębiorca czy wspólnik spółki cywilnej. Każdy z powyższych musi na bieżąco weryfikować czy zaistniał u niego stan niewypłacalności. Od momentu wystąpienia stanu niewypłacalności, Polskie prawo przewiduję 30-dniowy termin na złożenie wniosku upadłościowego.. Warto o tym pamiętać, bowiem polskie ustawodawstwo surowo traktuje zaniechanie, polegające na braku odpowiedniej reakcji na wystąpienie stanu niewypłacalności. Prawo jest surowe, nie złożenie wniosku, może doprowadzić do przeniesienia na zarządzających odpowiedzialności za niezaspokojone długi spółki, nałożenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, a nawet postawienie zarzutu popełnienia czynu zabronionego.

LICZBA OGŁASZANYCH UPADŁOŚCI

Wybuch epidemii Covid-19 doprowadził do potężnych perturbacji w gospodarce. Sytuacji tej nie polepszyły regulacje prawne, które – jak w przypadku Polski – faktycznie ograniczyły dopuszczalność prowadzenia działalności gospodarczej, a w niektórych przypadkach nawet na wiele miesięcy ją całkowicie wyłączyły. Skutkiem tego była utrata płynności w wielu przedsiębiorstwach oraz oczywiste wystąpienie stanu niewypłacalności. Pomimo zawieszenia obowiązku składania wniosków o upadłość, ich liczba przez ostatnie dwa lata wcale nie maleje.

POZBĄDŹ SIĘ DŁUGÓW I ZACZNIJ NA NOWO

Ty również nie zwlekaj z podjęciem właściwej decyzji. Jeśli znalazłeś się w sytuacji w której zachodzi obawa o niewypłacalność najlepiej skonsultuj się z prawnikiem. Aby poznać swoje możliwości w nawet najtrudniejszej finansowo sytuacji, warto skorzystać z bezpłatnej konsultacji w kancelarii specjalizującej się w prawie upadłościowym. Wystarczy jedno spotkanie, by doświadczony prawnik przedstawił plan wyjścia z ciężkiej sytuacji.
Jeśli chcielibyście Państwo zasięgnąć informacji na temat możliwych rozwiązań prawnych w swojej sytuacji, zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Pomożemy Ci!

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU TELEFONICZNEGO W CELU UMÓWIENIA SIĘ NA KONSULTACJĘ!

+48 42 715 80 88

kancelaria@kancelaria-wip.pl